Governance 2021-05-25T12:06:58+01:00

Who are our Governors?

We are delighted to introduce you to the Governors of Darwen St James’. Please find their details and links to further information below:

Mr Laurence Upton

Expiry Date Aug 2021 (Rolling basis)

Chair of Governors

Head and Teachers Pay committee

Safeguarding Governor

Nursery Link Governor

 

Miss Francine Smith

Expiry Date Dec 2020

Vice Chair of Governors

Yr 3 Link Governor

Mr Andrew Aspden

Expiry Date Aug 2022

Has registered a pecuniary interest as he owns his own business.

Foundation Governor

Health and Safety Governor

Yr6 link Governor

Miss Laura Peckson

Headteacher

 

Mr Andrew Gardner

Expiry Date Apr 2023

Has registered a pecuniary interest as he owns his own business.

He is also married to the school’s SBM

Foundation Governor

Headteachers Pay Committee

Marketing Committee

Link Governor for Yr1

  Miss Tracy Lawson

Teacher Governor

Mrs Claire Gonzalez

 

Teacher Governor

Mrs Liz Riding

Expiry Date Oct 2020

Foundation Governor

Headteachers Pay Committee

Attendance Governor

Link Governor for Yr5

 

Mrs Janaina Raupp Roberts

Expiry Date July 2021

Parent Governor

Inclusion Governor

Link Governor for Yr2

Mrs Tara Maynard

Expiry Date Nov 2023

Parent Governor

Vice Chair

Teachers Pay Committee

Training for Governors

Link Governor for Reception

 Mr Rob McGibbon

Expiry Date Nov 2023

Church Governor

Pupil Premium and Poverty Proofing Governor

Link Governor for Y4

Governors Meetings 2020-2021

September 15th 2020

November 18th 2020

January 20th 2021

March 24th 2021

May 5th 2021

July 7th 2021

Translate »